16 Haziran 2008 Pazartesi

SUNİ BÖLMEDEN YALANCI ANAYA NASIL GİDİLİR?

Değerli Dostlar,
Nisan ayında bir kolonim vardı ki durmadan ana arı yüksüğü yapıyordu.O yaptıkça bende suni bölme yapıp koloniyi zayıflatıyordum. Oğul verdirmemek için de kendi içinde hiç yüzük bırakmıyordum. 2 kez böldüm yine yüzük yaptı. O çıtalarıda yedek ana için 3 e böldüğüm kovana 2 şer çıta ayırdım.Sonunda yüzük yapamaz oldu ama çevirdi erkek arı gözü yapmaya.Bu haftaki kontrolümde gördüm ki 1 petek gözünde 2,3,4 atmış yumurtayı.Anladım ki yalancıya kaçmış.
Hatam şu idi koloni bana "ana yaşlandı yaşlı anayı öldür yeni ana ver,hiç birşey bilmiyorsan o verdiğin yüzüklerden birtane bırak bu anayı gene öldür . Yoksa biz bu anadan vazgeçtik eninde sonunda kendimiz öldüreceğiz "demiş ama ben anlamakta geç kaldım.Şimdi başka koloni ilede birleştiremiyorum çünkü birleştireceğimin anasını öldürecek.
Arı malzemesi satan bir yerde karşılaştığım Muğla'lı bir gezginci arıcı dostumuz onu kendi haline bırak hiç birşey yapma dedi. Ne dersiniz?

9 yorum:

taskın dedi ki...

sayın tuncay
bey
yalancı analı kovanın arısını analı kovanın üsütne koy
araya gazte kağıdı ser çiziyle sayısızca del
iki kovan birleşitr anayada bişe olmaz
bişe olursa ben buradayım
selamlar

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Taşkın Bey,
Sizin hatırınız için gazete kağıdı usulü ile bi birleştirme deneyeceğim.Ne yapalım ölen ölür kalan sağlar bizimdir.Kısmetten fazlası olmuyor.
Saygı ve selamalar.

arıbeyi dedi ki...

Tuncay Bey;
Kovanı yalancı anadan kurtarmak için yaptığımız ve önerdiğimiz usul şöyle.
-Kovanı 15-20 mt. öteye götürüp arıları tamamen yere silkeleyip çerçeveleri kovanla birlikte yine eski yerine koyacaksın.
Arılar kovanın yerini bulup hepsi dönecektir kovana.
-Yalancı ana kovandan hiç çıkmadığı için kovana bir daha dönemez.Artık gerisi sana kalmış.Ya birleştir,yada hazır ana ver.Kolay gelsin.
Saygılarımla.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Hüseyin Abi,
Dediğiniz çok doğru sadece şu var; yanlış hatırlamıyorsam Sn Muhsin Doğaroğlu'nun yazılarından okuduğuma göre mesafe 150-200 metre diyor.Uzaklık mefhumu ne derece ve neye göre etkili acaba?
Bu konuya takılıp kaldım.
Bafraya selam ve saygılarımı gönderiyorum.

Ballı Baba dedi ki...

Tuncay kardeşim merhaba; Bu konuyu benim blogda yazdım daha önce okumamış olabilirsin bir bak. En güzeli kovandaki tüm çerçeveleri silkeleyerek al ve arıyı 3 gün oğul salkımı gibi kovanda bırak 3. günün sonu veya 4. gün aldığın arılı çerçeve sayısından bir eksik olarak kovanı yeniden düzenle varsa hazır döllü ana veya günlük yumurtalı bir çerçeve ver ve arıyı şuruplamaya devam et, işlem tamamdır. Silkeleme usulünde yeni yumurtaya başlayan yalancı analar geri gelebilir çok uğraşırsın.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Ballı Baba,
Yardımlarını esirgemediğin için teşekkür ederim.Arşivini taradım ama bulamadım,hangi tarihte yazdığını belirtmemişsin atlamış olabilirim.
Saygı ve selamlar.

Ballı Baba dedi ki...

Değerli kardeşim; 13 Mayıs 2007 de YALANCI ANA başlıklı yazım duruyor.
http://selahattinguney.blogspot.com/2007/05/yalanci-ana.html bakabilirsin.
Çalışmalarında başarılar dilerim.

Adsız dedi ki...

Benimde bir yalancı analı kovanın var ne yapacamı bilmiyorum bana yardımcı olun

Adsız dedi ki...

Değerli arkadaşlar bendede bir yalancı ana var bir ana verdim kovana. Anayı öldürdüler ne yapacam bilmiyorum yardım edim bana lütfen