17 Kasım 2008 Pazartesi

CANLI TAKVİM VE TARİH KİTABI

Değerli Dostlar,
Sizinle arıcılık haricinde başka bir şey de paylaşmak istedim. 97 yaşında bir çınar,babaannem Asiye Hadise,nam-ı diğer Terzi Asiye(köydeki lakabıdır,köyde kol ile çevrilen dikiş makinasını ilk kullanıp vatandaşa tanıtıp eskiden kullanılan tüm giyecekleri dikebilen şahsiyettir).
O Türkmen oymağı Muradoğulları'ndan Mahmutoğlu kabulesi(kendi deyimini kullanıyorum) Halil Ağa'nın oğlu Osman Bey'in Türkmen kızı.97 yılın ilk 5 yılı hariç ogünden bu güne kadar günü gününe hafızasında ve hatırlıyor. Milli mücadeledeki seferberlik günlerindeki sıkıntılardan tutunda yaşamın her aşamasını aslı, nesli, köydeki yaşayanların 7 ceddini eksiksiz hatırlıyor. Mevsimin eski takvim ile hesabını günü gününe hala söylüyor. Geçmişten ne sorarsanız sorun kitap karıştırmaya gerek yok anında söyleyebiliyor.
Sizlerle paylaşmak istedim.Hoşça ve esen kalın.

KIŞ NE ZAMAN GELECEK?
Değerli Dostlar,
Bu yıl mevsimler yine beklenmeyen bir periyot gösteriyor.Havaların mevsim normallerinin üstünde gitmeye başlamasıyla yavruyu ve yumurtayı kesen koloniler sarıca arıların taarruzuna uğruyor ve nüfusları gittikçe azalıyor. Bazı bölgelerde arkadaşların bloglarında hala yumurta ve yavru görüntüleri izlememize rağmen bizim bölgemiz olan Kayseri'de hava sıcaklığı gündüzleri yaz gümü gibi 25-30 0C gece ise -5 ,-8 0C olmakta bu tabii ki arılar için gece kış gündüz yaz düzeni demek oluyor.Ne var ki kışlık bal stoku dolu ve gerekli beslemeleri yaptığımız kolonilere sarıca arılar durmadan tacizde bulunarak bal stıkunu çalmak istiyor.Mücadeleye giren arılar savunmada iken zaiyat veriyor.Sarıca arının soktuğu bal arısı kısa zamanda felç olup kovan önünde titrerken diğer sarıcalar bir yandanda taze et olarak götürüyor.

Durumlar geçen yıla göre vahim görünüyor. Geçen yıl bir kolonim vardı iki avuç; karakovanda kışı atlatmayı başarmıştı beklemesemde.Bu yıl en zayıf 4 çıtalık bir kovanım var ama asıl büyüklerden korkuyorum gidişat böyle giderse hapsi kışın yarısında sönebilir çünkü genç nufus takviyesi hiç yok.

Tüm dostlara saygılar.