16 Eylül 2008 Salı

SONBAHAR BAKIMI ve ARILAR İÇİN TEHDİTLER

Sezon sonu gelmesine rağmen havalar hala çok sıcak ve yağmur yok.Ortalıkta da güve kelebeği,sarıca arı,eşek arısı cirit atmaya başladı.Özellikle yağmur yağmadığı için sarıca arılar güçlü kovanlara bile saldırmaktan çekinmiyor.Arılık çevresinde çok yakınında yuvaları varsa mutlaka imha etmemiz gerekir.

Benim arılık yakın ve uzağını epey aramama rağmen bulamamıştım.Meğerse arılığın çok yakınında duvar içine yuvalanmışlar. Derhal halledildi.Yinede oldukça çok görülüyor.Tavuk ciğerini pet şişeden yapma tuzaklara koyuyorum ama çok çabuk kuruyor.Yine de sık sık tekrarlanırsa epey sarıca arı düşüyor.

Ayrıca varroa mücadelesini de gecikmeden yapmak gerekiyor. Timol içerikli obeson kullanıyorum çünkü organik.

Güve kelebeğide zayıf kovanlara gece kovan giriş deliğinden girmekte.Kovan giriş deliğinin altına yani tüm kovanın altına ceviz yaprağı koyuyorum.Çünkü gece ısı çok düşüyor,girişteki muhafız arılar bile salkıma çekildiğinden güve kelebeği için giriş sorun olmuyor. Ceviz yaprağı olunca besmele duymuş şeytana dönüyor,yaklaşamıyor.

Tüm arı ve arıcı dostlarına saygı ve selamlar.

5 yorum:

Hayati İnal dedi ki...

Tuncay Bey;Ben 1985-1987 arası Pazarörende Mimarsinan öğretmen lisesinde öğretmen olarak çalıştım.Kısmet olursa önümüzdeki yılda kayseriye Arıcı olarak gelmeyi düşünüyorum.

Sinan dedi ki...

merhaba tuncay kardeşim. bende arıcılığa yeni başladım bu bahsettiğin güvenin olmadığı bir zaman dilimi yokmu?yani sonbahar veya kışında korkmalımıyız? Teşekkürler...

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Hadise herşey gönlünüze göre olsun

TUNCAY HADİSE dedi ki...

İlhami Abi,
Her zamanki gibi yine çok naziksiniz iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Bizdende bilmukabele.
Sinan Bey;güve kelebeği sadece kışın piyasada olmaz.En tehlikeli dönemi ilk ve sonbahar.Yaz döneminde sadece çok zayıf kovanlara girebilir.
Sayın Hayati İnal,
Sizi ve tüm arı-arıcı dostlarını herzaman Kayseri'ye bekleriz.Baş tacısınız.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.
Mehmet Yüksel