6 Ocak 2010 Çarşamba

ARILAR NİÇİN YAVRU SÖKÜYORLAR?

DEĞERLİ DOSTLAR,

ARILARIM İÇERİSİNDE BİR KOVAN 3 HAFTADIR YAVRU SÖKMEKTE VE KOVAN ÖNÜNDE ÖLÜ ARI MEVCUDU HAT SAFHADA.NEDENİNE GELİNCE KENDİM TEŞHİSİ KOYDUM AMA SİZLERLE DE PAYLAŞARAK MUTLAKA EKSİK KALDIĞIM VEYA BİLMEDİĞİM BELKİDE KENDİ TAHMİNİMDE YANILDIĞIMI ORTAYA ÇIKARMAK İSTEDİM.
AYRICA ALİ ABİNİN FORUMUNA DA TAŞIYARAK BİZDEN DAHA ACEMİLERE VE BU DURUMU HİÇ YAŞAMAMIŞ ARKADAŞLARIMIZA BİR ÖRNEK TEŞKİL EDER DÜŞÜNCESİNDEYİM.

BU KOVANI EN SON 10 GÜN ÖNCE AÇTIM,ANA ARIYI BULAMAMIŞTIM.YAVRULU GÖZDEKİ KAPALI YAVRULAR TAMAMEN ERKEK ARI GÖZÜYDÜ DOLAYISIYLA ANA KAYBEDİP YALANCIYA KAÇTIĞI TEŞHİSİNİ KOYDUM.
ARI MEVCUDU 10 ÇITA FUL ARILI İDİ AMA ŞU ANKİ MEVCUDU 6 ÇITA ANCAK GELİR.
YALNIZ ŞU DİKKATİMİ ÇEKTİ.KOVAN İÇİNDEKİ FAAL ARI İÇİNDE ÇOK ERKEK ARI VAR AMA NORMAL GENÇ İŞÇİ ARI BÜYÜKLÜĞÜNDELER.BİLDİĞİMİZ İRİ ERKEK ARI CÜSSESİ YOK. ÇERÇEVE ÜZERİNDE UYUŞUK UYUŞUK GEZİNMEKTELER.

ÜSTTEKİ RESİMDE BU KOVANIN TAM ÖNÜ.DİĞERLERİNDE 8-10 TANE TEK TÜK ÖLMÜŞ ARILAR VAR ANCAK BU KOVANDA DURUM BU. HEMEN MEVCUDU AZ BİR KOVANLA BİRLEŞTİRME YAPMADIN MI? SORULARINIZI DUYAR GİBİ OLUYORUM,YAPMADIM.ŞUNUN İÇİN YAPMADIM;EĞER BU KOVANDA YALANCI ANA VARSA BÜYÜK İHTİMALLE EN AZ 3 ADETTİR.BİRLEŞTİRECEĞİM KOVANIN ANASINIDA KESTİREBİLİRİM KORKUSUYLA BİRLEŞTİRMEDİM. DURUM BÖYLE.TÜM ARICI DOSTLARIN BEREKETLİ,MUTLU VE SAĞLIKLI BİR YIL GEÇİRMESİNİ DİLERİM. SAYGI VE SELAMLAR.

2 yorum:

demircioğlu dedi ki...

geçmiş olsun diyerek başlayayım.
aynı olay bende iki yıl önce yaşadım birleştirme yaptım ama kovanın tamamını yaklaşık 15 metre ilerde sildim kendi yerinede yandaki kovanı çektim, sorunsuz atlattım mevsim kış olduğundan birleşme iki kolonininde işine geldi
tavsiyem sizde yağışsız ve çok soğuk olmayan bir havada aynısını yapabilirsiniz.

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Hadise teşhisi koyduğunuza göre sıra tedavide inşallah daha kuvvetli olur birleştirdiğiniz kovan,kolay gelsin.