30 Kasım 2010 Salı

KARNİOL KARNİOL

Hacı Amca soruyor:Yeğenim bizim arılıkta sızlar sinek yok,seninkiler çok hareketli bunlar nire malı,cinsi ne?
Diyorum:Hacı amca buna karniol diyorlar Alaman Alaman.
-Karmiyon muuu?
-Karniol karniol, Alaman, Helga?
-Ben o dediğini burdan eve varmaya unuturum.(Bu Hacıda Doktorun kankası sanki biri karniolu duymuyor,biri adının yazılmasını istemiyor)
-Helga hacı amca helga.
-Hah tamam onu daha önce duydum unutmam.
-Bu helga nasıldır?
-Hacı amca uslu uslu kuzu gibi,verimli çok bal yapar,oğula meyilli değildir oğula gitmez.
-Usluluğu ve verimlilliği neysede oğul vermedikten sonra neye yarar?
-Oğul verirse bahçede süs olur,bal alamazsın, bakım emeğin ve yaptığın masrafta cabası olur.
-Yok yok, oğul olmazsa bana uymaz.
-Hacııı illa oğul alacam dersen baharda kat atmayı geciktir.Hergün oğul alırsın.
-Yok ben kargadan başka kuş tanımam.
-Ver elini öpeyim,Allah işini rast getirsin.
-Arıları kurcaladın mı ki hareket çok? diyor Hacı Amca.
-Yok birazdan açacağım gel yakından bak.
-Maske getir,başlık getir.
-Ne maskesi Hacı Amca ben kovan önünde maskesiz eldivensiz eşek arısı öldürüyorum.
-İğnesi varsa sokar güvenilmez.
-Gel sokarsa yüzüme tükür. (Hacı Amca gönüllü gönülsüz kovanların önünden geçiyor benim rahat dolaşmama bakıp:Hani senin allerjin vardı,hadi sokarsa? -Daha siftah yok,sokarsa avil ampul allerji iğnesi hazır,antihistaminik hapımda var.
Hacıyla körük yakmadan maskeleri giyip ilk kovanı açtık.
-Bunlar hiç maskeyede vurmuyor.
-Vurmaz Hacı Amca bunları okulda eğitmişler. Sahiplerinden birisi doktor bunlara usluluk iksiri içirmiş.
-Cık cık cık Allah Allah,fesuphanallah.Daha neler duyacağım.
-Hacıı az önce karniol dediğimi duymuyordun birden kulakların açıldımı ne?
Bak fotoğrafını çekiyorum internette yayınlayacağım,meşhur olacaksın.
-Sakın ha sakın elalem ne der günah günah.
-Yani rızan yokmu seni torunların,çocukların görmesin mi?
-Neyimi görecekler,yanıma gelince görüyorlarya.
-Anladım Hacı Amca Allah'a emanet ol.
Hacıyı uğurlayıp kontrole devam ettim.

Evet dostlar Kayseri'de bizim yerliler yavruyu keseli aylar oldu.Köyde yukardaki Hacı Amca dahil 17 kovan 8 e ,13 kovan 1 e ,7 kovan 2 ye,10 kovanı 6 ya düşen çevremdeki arıcıların durumu.İçerisinde kendimde olmak şartıyla durum vahim.Şimdi Sn Ali Türk ve Sn Muhteşem Turunç abiler sayesinde 4 kolonilik karniollarımız oldu.Bu karniolları test edip tüm olumlu-olumsuz sonuçları sizlerle paylaşacağım bilgi dağarcığım yettiği kadar.Gerçi Hacı Amca test etmeden onayı bırakın kafadan reddetti ama önemli değil.Baharda ziyaretime gelince(eğer kışı atlatırsak) Hacı amca yavrulu çerçeveleri görünce az titreyen ellerinin uçarcasına titrediğini görür gibi oluyorum.


Denemekden kim ölmüş.Daha önce kullandığım karniollardan da çok memnundum. Ama ramazan ayının o sıcağında varroaları görünce hem yerlilere verdim 40-50 ml %85 lik formik asiti hem karniollara;arkasından birde laktik banyosu, arılıkta ne yerli ne karnıol kaldı.Tamamen kendi acemiliğimden kovanlarım söndü.


Bu resimdeki yavrulu çerçeveler ve kapak çerçevelerinde bal durumu nerdeyse yok denecek kadar azdı. 2 şer kg koyu şurubu sırlamaya bile başlamışlar.Bu hafta bir parti daha verdim ve havalarda iyi gittiği için yavrulu alanlarıda bloke edip kışa girecekler.Amacım bu.


Bazı arıların üstünde varroada gördüm. 1 er adet bayvarol şerit koydum.Eğer hava 4 aralık pazar günüde müsait olursa tam istediğim kıvama gelecekler.Çünkü tek eksiği bal stoku.Kovanlarda 4 çerçeve var ve çuvalla bölünmüş vaziyette. Çuvaldan sonraki boş kalan kısma açık ballı elimdeki stok ballı çerçevelerden her bir kovana 1 tane koydum.Ali abi diyorki çuvaldan sonraki bölmedeki balı kendi çerçevelerine havanın müsait olduğu, arıların salkımda olmadığı zamanda taşırlar diyor.Bu yüzde herkes kış gelsin artık derken ben bir hafta daha hava güzel olsun diye dua ediyorum.

Buradada kovan önündeki görünüş.
Aşağıda komşum amca oğlunun av köpeği.Bizim bahçeninde bekçisi.


İsmini bilmediğim bu çiçeklerin tohumlarını da büyük dayımın oğlu Bülent Bolat vermişti.Üstüne kar yağacak oldu daha açmaya devam ediyor.


Eşek arıları için koyduğum pekmez ve ekşi şuruba düşen eşek arıları aşağıda.Demekki ihmalkar davranmayıp bu tuzaktan çok koysam çok daha eşek arısı düşüp kovanları taciz edemeyeceklerdi. Kendime bazen kızıyorum.
Tüm dostlara kayıpsız bir kış diliyorum. Hoşça ve esen kalın.
Aşağıdaki resmide Muhteşem Abi'nin yorum yazınına yazdığım cevaba istinaden 01.12.2010 günü ekledim.Herkes resimden anlayacağını anlar zaten. Resim 2010 haziriran ayı sorasında tarafımdan çekilmiş idi.4 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Tuncay abi senin hacı amca bilmiyo. Onun arıları ve diğerlerinin arıları kesin karniol neden dersen acayip arı kaybı yaşamışlar. Malum bazı çokbilen arıcılar öyle diyor karniol arısı ölürmüş kışa giremezmiş zaten kimsenin de elinde kalmamış:/) Abi sağlıcakla kal.

ALİ TÜRK dedi ki...

Tuncay karniyol arısının en büyük özelliği sakinlik. Diğerleride önemli ama, bu özelliği arıcıyı çok rahatlatır, rahat insanda kendisini daha iyi geliştirir.
Ben zaten maskesiz arı açıyorum, zaten arılığa girdiğimde beni arı sokacak diye bir düşünce kafamda hiç yokki.

Muhteşem abinin 2 seneki önceki haline bakın, bir kış balkonda arı baktı, hem arıcılığını geliştirdi, hemde kendisi çok rahatladı.

Bu olayları eski arıcılara anlatmak çok zor. Bana Şile Kabakoz köyünden, Ramazan amca ve oğlu misafir gelmişti, bir gün öncesi kendi arıları her taraftan maske olmasına rağmen sokmuş, diyorum ki gelin inceleyin bu saldırmaz adamı kovan başına zor getirdik. En son oğluna dönüp, bizim arılarımızda böyle sakin olacakmı dedi.::))

Millet gördüğüne inanmıyor ama duyduklarının etkisindende çıkamıyor.

Sana tavsiyem Kayseri soguk, kış bir gelirse, bir daha ısınmayacak, bir an önce çıtaları bloke et.
Bizde hava sogusa bile en fazla 5 güğn sonra açar.
Kal sağlıcakla.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Muhteşem Abi,
Biliyor biliyor.Hacı amca diyorki bir seferde maskesiz kapak açmış 21 yerinden sokmuşlar evine bayramda ziyarete gelen misafirlerden her gruptan 1 kişiyi öpmeden göndermiyormuş.Dediğiniz doğru kesin karnioldur.
Hacı diyorki senin alerji işine aklım ermiyor beni soktuğunda şişme bile olmuyor ilk soktuğu anda canım yanıyor ertesi günde kaşıntı oluyor...
Bende:-hacı senin vücudun iyi antikor geliştirmiş öyleyse arılarından vazgeçme,hemde çok misafirperverlermiş böyle arıyı arasan bulamazsın iyi mukayyet ol.
Hacıya sordum bal verimi nasıl?
--Çok iyi;katlardan alamasamda alttan(kuluçkalık kavramını kullanmıyor)4,5,6 hatta 7 çerçeve bile aldım.
Bende dedim:-Hacı daha senin seviyene gelmek için bir fırın ekmek yememiz gerekiyor:)
Hacı bana diyorki senin buradan geçerken yazın 3 kat saydım,2 kat saydım o katlarda gerçekten arı varmıydı?(eski karniollarımı soruyor).
-Hacı ben o katları sıcaktan bunalmasınlar diye atmıştım.Nerde o günler dedim.(Hacıya desemki 60 çerçeve sadece süzme makinasında sağım yapıp 35 tanede petekli bal ve arılara takviye ayırdığım yarım ballı-polenli 20 çerçeve var.Sen kafayı yemişsin 5 tane katlı kovandan olsa olsa 20-25 çerçeve alınır diyecek.Çünkü köydeki verim standardı bir kovandan 3 çerçeve ve üstü olursa çok iyi demek.
Arılığımın hacının sorduğu halinin resminide buldum,yazıma ekleyim de tüm hacılar görsün karniolların havalandırma katlarını.Ah muhteşem abi yine o K ile başlayan kelimeyi kullandım biraz üzüleceksin ama...
Saygı ve selamlar.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Ali Abi,
Senin şu özelliğin çok hoş:Sadece yaşadığın tecrübeleri eğrisi doğrusuyla anlatıyorsun.
Ben de acemi biri olarak yaptığım hataları da yazmaktan hiç çekinmiyorum.Hata insanlara mahsus bir şey,doğrusunu bulmakta insana mahsus birşey.
En kötüsü ise hep körü körüne alışkanlıklardan vazgeçmemek.
Adamlar yıllardır keklenmeye alışmış.Bu sene ve gelecek seneyede,daha sonraki seneyede keklenecekler.E keklensinler ne yapalım.Horozu kesip kovana kış yemi diye koyma yarenliği hala anlatılmaya devam ediyor sohbetlerde,çok doğru yapılmış bir uygulama zannedilerek.
Ama yeni nesil işi çok çabuk kavrıyor ve mantık yürütmeyi,arı davranışlarını bilince bunu nasıl arıcı lehine çevirebiliyor çok kolay görebiliyor.
Bu arada tavsiyelerini şu ana kadar neredeyse harfiyyen sağlamış durumdayım.Gerisi Allah'a kalmış.
Saygı ve selamlar.