8 Mayıs 2008 Perşembe

SOĞUK TEKRAR GELDİ

İç Anadolu Bölgesi bu mevsimde havaların tamamen ısınıp bitkilerin hızlı gelişme gösterip çiçeklenmenin en zengin dönemde olması gerekirdi.Ancak hava sıcaklığı önemli oranda düşüş gösterdi,Erciyes Dağı'na kar yağdı. 29 nisanda başlayan bu düşüş hala devam ediyor. 8 Nisan tarihinde de bu konuya dikkat çekmiştim.Soğuk hava tamamen kapalı yavru ile dolu alanda zarar vermez inşallah.Almanya'dan sayın Mehmet Yüksel Kardeşim gibi bizde artık giriş deliklerini tam kapasite açmıştık. 4 Mayıs'ta kovanları soğuktan açmadım.Ama kovan önünde nerdeyse tam arı şeklini almış sadece kanatları oluşmamış beyaz renkte yavruların atıldığını gördüm.Atılan yavruyu elime alıp kontrol ettiğimde ayakları kımıldıyor ve dili sanki nektar emiyormuş gibi tamamen dışarıda olduğunu gözlemledim,belkide orjinal hali öyle ama bilmiyorum.Sadece en zayıf kovan önüne atılıyordu.Kafama iki soru takıldı: acaba hastalık mı var yoksa soğuktan yavruyu tam saramayan arı üşütüp tekrar söküp atıyor mu? Bir anlam veremedim. Foto çekemedim şu an bu imkandan yoksunum.(Çok kaliteli makina elde etmek için karar veremedim canon a720 işimi görecek gibi geliyor). Kat atılan kovanların havalandırma deliklerini kapattım. Arılar hafif yağmur ve soğuk rüzgar olmasına rağmen çalışıyorlardı.Her adımda hassasiyet gerektiren arıcılık basit denilse de o kadar basit bir uğraş değil,ben bunu anladım.Zamana zemine duruma göre ani karar vermeniz gereken durumda tereddüt yaşarsanız faturası ağır oluyor. Tecrübe kavramı demekki böyle kazanılıyor.
Herkese bol verimli bir yıl diliyorum.Selam ve saygılar.

3 yorum:

Vercenik BAL dedi ki...

Selam
Evet soğuk gerçekten bastırdı.Bende 2300 rakımda ki kovanlarıma kat atmıştım ama aldığımız bilgilere göre köye 2-3 gündür kar yağmakta ve buz yapmakta .İnşallah kovanlarıma bir zarar gelmez.Kat attığım için çok pişmanım ama şu anda yapabileceğim birşey yok.çünkü çok uzaktayım.Tek tesellim kovanların kapalı mekanda olması.Dışardaki soğuktan tam manasıyla etkilenmeyecek olmalarıdır.

TUNCAY HADİSE dedi ki...

Bizim arılarda yarı kapalı yerde,hafta sonu duruma bakacağım,arıların kuluçkalığa çekilerek kovan iç ısısını koruduğunu umuyorum.Tabii bu ısıyı sağlamak için yeni gelen nektardan bir miktar tüketecekler.İnşallah sizin arılarınızada birşey olmamıştır.Bol verimli bir yıl dilerim.

Ballı Baba dedi ki...

Merhaba, dili dışarı çıkmış gibi kanatsız arı varroa tahribatı belirtisidir. Bu soğuklarda arı üşümez ancak yeterli gıdasızlıktan yavru sökmeler olabilir, arılar katlı olsa bile azda olsa beslenmeli.